Jak (skutecznie) posprzątać zagracony pokój

W wielu domach znajduje się tzw. „graciarnia” – nieużywany na co dzień pokój, do którego odkładamy wszystkie niepotrzebne przedmioty. Problem z nim pojawia się w momencie, gdy zaczynamy planować zagospodarowanie tego pomieszczenia – jego uprzątnięcie może okazać się wtedy źródłem sporych problemów. Jak w miarę łatwo i szybko posprzątać zagracony pokój? Jeśli nie wiecie, od czego zacząć, w naszym artykule znajdziecie cenne wskazówki.
Jak posprzątać zagracony pokój – najważniejsze wskazówki
Sprzątanie zagraconego pokoju wymaga metodycznego podejścia i dobrego planu. Najpierw powinniście usunąć wszystkie zbędne rzeczy, takie jak stare ubrania, kartony i inne przedmioty, które tylko zajmują miejsce. Zacznijcie od najwyższych półek i szaf, stopniowo schodząc w dół, aby nie przenosić brudu na wcześniej wyczyszczone powierzchnie.
Po uporządkowaniu rzeczy przejdźcie do ścierania kurzu i mycia powierzchni – półek, blatów i mebli. Jeśli w pokoju znajduje się łóżko, zadbajcie również o nie, ponieważ to miejsce gromadzenia się bakterii. Zdejmijcie pościel do prania, wytrzepcie materac i użyj sody oczyszczonej do odświeżenia go. W razie konieczności – przeznaczcie go do wyrzucenia.
Kolejny krok to mycie okien, które odświeży całe pomieszczenie. Ostatnim etapem powinno być odkurzenie i umycie podłogi. Nie zapominajcie też o konieczności regularne przeprowadzania porządków i wykształceniu dobrych nawyków. Dzięki temu łatwiej będzie wam utrzymać pokój w czystości na dłużej.
Jak posprzątać zagracony pokój? Co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami?
Podczas sprzątania zagraconego pokoju wygenerujecie spore ilości śmieci. Duża część z nich to odpady wielkogabarytowe, których nie możecie wyrzucić do zwykłego śmietnika. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim powinniście ocenić stan i przydatność poszczególnych przedmiotów. Jeśli stwierdzicie, że mogą one jeszcze komuś się przydać, możecie:
- sprzedać je, korzystając np. z lokalnych portali i grup ogłoszeniowych;
- odrestaurować je i nadal używać;
- przekazać bliskim, osobom potrzebującym lub organizacjom charytatywnym.
Jeżeli jednak dalsze użytkowanie przedmiotów nie ma sensu, należy się zadbać o ich legalną utylizację. Możecie zrobić na jeden z następujących sposobów:
- wystawić je podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych organizowanej przez firmę świadczącą usługi komunalne w waszej gminie;
- zawieźć je do odpowiedniego dla miejsca waszego zamieszkania PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki odpadów Komunalnych);
- skorzystać z usług takich jak kontenerowy wywóz śmieci – w Krakowie możecie zlecić to naszej firmie.
Usunięcie nieużywanych przedmiotów z zagraconego pokoju nie musi być trudne. Poza odpowiednim zaplanowaniem pracy znaczenie ma też prawidłowa utylizacja odpadów. Dzięki niej zyskujecie pewność, że przedmioty usunięte z zagraconego pokoju nie zaszkodzą środowisku naturalnemu. Unikniecie też dotkliwych kar, które grożą osobom wywożącym odpady w sposób niezgodny z prawem.