Jak przechowywać rzeczy w domu? Poradnik

Nieporządek w domu

W małych mieszkaniach utrzymanie porządku może okazać się naprawdę trudne. Bałagan może pojawić się jednak również w dużych domach. Jak sobie z nim poradzić? Jak przechowywać rzeczy w domu lub mieszkaniu, aby uniknąć nieporządku?

Jak uniknąć bałaganu w domu?

By uniknąć nieporządku, należy nie tylko wyrobić sobie odpowiednie nawyki, ale też wypracować sposoby przechowywania przedmiotów. To, które z nich okażą się skuteczne, zależy przede wszystkim od charakteru wnętrza, jego wyposażenia, waszego stylu życia oraz tego, co macie w szafach. 

Jak przechowywać rzeczy w domu? Zrezygnuj ze zbędnych przedmiotów

Małe mieszkania nie są niestety miejscem dla kolekcjonerów. Duży zbiór uroczych kubków, nienoszone od dawna ubrania, których żal jest wyrzucić, kolekcja płyt CD lub wszelkiej maści bibeloty – wszystko to utrudnia utrzymanie porządku. By uniknąć niekontrolowanego powstawania bałaganu, warto pozbyć się nieużywanych przedmiotów. Możecie przekazać je potrzebującym albo umieścić ogłoszenia na portalach takich jak olx.pl lub facebookowych grupach typu Uwaga, śmieciarka jedzie. Jeśli gratów jest naprawdę dużo, zamówcie wywóz odpadów. W Krakowie i okolicach możecie to zadanie powierzyć naszej firmie. 

Jak przechowywać rzeczy w małym mieszkaniu? Odpowiednie składanie ubrań

Dużą przeszkodą w utrzymaniu porządku w szafach jest nieodpowiednia technika składania ubrań. Najczęściej popełniany błąd to układanie zbyt wysokich stosów, przez co trudno jest wyciągnąć te znajdujące się niżej. W efekcie wszystkie się rozsypują, a my po pewnym czasie tracimy zapał do ich ponownego układania. W szafie zaczyna panować bałagan, mocno utrudniający znalezienie tego, co jest aktualnie potrzebne.

Jak więc przechowywać rzeczy w małych mieszkaniach? Poza układaniem niższych stosów przemyślcie też zawieszenie ubrań na wieszakach – najlepiej w 3-centymetrowych odstępach. Bieliznę, skarpetki i inne drobiazgi przechowujcie zaś w małych organizerach z plastiku lub mocnej tektury.

Jak przechowywać rzeczy w domu. Utrzymanie porządku w kuchni

W małej kuchni możliwości wygodnego przechowywania rzeczy jest ograniczona. Na szczęście nie musi to oznaczać bałaganu i trudności w znalezieniu potrzebnych sprzętów. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest wieszanie rondli, patelni, woków, łopatek i dużych łyżek na specjalne wieszaki. W ten sposób nie tylko łatwiej łatwo dosięgniecie ich podczas gotowania, ale też zaoszczędzicie miejsce w szafkach. Zaopatrzcie się również w sporą ilość słoików oraz plastikowych pojemników, w których będziecie mogli przechowywać sypkie i suche produkty – np. mąki, strączki, płatki czy przyprawy.

Sposoby na porządek w domu – przechowywanie rzeczy w łazience

Kosmetyki, środki czystości, przybory higieniczne, ręczniki i sprzęt do sprzątania… Zastanawiając się, jak przechowywać rzeczy w domu, nie powinniście zapominać o przedmiotach znajdujących się w łazience. W tym pomieszczeniu kluczową funkcję pełnią znów organizery i pojemniki. Na otwartych półkach postarajcie się też trzymać jedynie te kosmetyki i przybory, po które sięgacie kilka razy dziennie. Pozostałe schowajcie w szafkach. Przy ich wyborze zwróćcie uwagę na głębokość – jeśli będzie zbyt duża, znalezienie przedmiotów będzie bardzo utrudnione.