Jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi?

gruz w Krakowie

Budowa lub przebudowa nieruchomości, remont mieszkania, termomodernizacja budynku – to wszystko generuje odpady, które trzeba zutylizować. Gruzu nie możemy przecież wyrzucić bezpośrednio do pojemnika na śmieci. Jak w takim razie poradzić sobie z odpadami budowlanymi?

Wynajmij pojemnik na gruz

Gruz budowlany stanowi zupełnie inną kategorię śmieci niż np. odpady komunalne. Prawo zabrania składowania go na własnej posesji i szczegółowo reguluje sposób postępowania z niestandardowymi odpadami po remoncie, modernizacji budynku i innych pracach budowlanych. Według przepisów porządkowych każdej gminy, w przypadku gruzu należy liczyć się z koniecznością zamówienia specjalnego kontenera – zazwyczaj od zewnętrznego podmiotu. Na rynku istnieje wiele firm, które udostępniają pojemniki na gruz i odpady budowlane, a nawet zajmują się ich utylizacją. Warto także zauważyć, że standardowe opłaty za śmieci nie obejmują gruzu budowlanego – za wynajęcie pojemnika musimy zapłacić z własnej kieszeni.

O kontenerach słów kilka

Firmy zajmujące się wynajmem specjalnych pojemników na gruz oferują kompleksowe usługi. Jakie elementy możemy w nich umieścić? Do kontenerów można wyrzucać m. in. elementy betonowe, cegły, styropian, folie, tynki, płyty gipsowo-kartonowe, framugi okienne, drzwiowe, a także drewno, papier czy metal. Pamiętajmy jednak, że w pojemnikach nie można umieszczać sprzętów RTV i AGD, takich jak stare telewizory i monitory, lodówki oraz baterie, żarówki, opony czy eternit. Warto także zauważyć, że przed podstawieniem kontenera należy postarać się o zgodę na zajęcie terenu, na którym będzie stał – dopełnienie formalności jest niezwykle ważne w przypadku zajęcia drogi gminnej lub terenu należącego do spółdzielni mieszkaniowej.

Kiedy potrzebna jest zgoda na zajęcie pasa drogowego?

Pojemnik na gruz budowlany stawiany jest najczęściej bezpośrednio obok nieruchomości, a to może wiązać się z zajęciem pasa drogowego (chodnika, jedni czy miejsca na parkingu). Czy uzyskanie z urzędu gminy lub miasta zgody na zajęcie pasa drogowego jest konieczne? W jakich sytuacjach można jej uniknąć? Pozwolenie jest obligatoryjne w przypadku, gdy wynajęty przez nas kontener zajmie teren należący do gminy, powiatu lub województwa. Uzyskanie zgody wiąże się z opłatami ustalonymi indywidualnie przez każdą gminę. W celu zdobycia odpowiedniego pozwolenia, należy udać się osobiście do urzędu. W jakim wypadku nie jesteśmy zmuszeni do uzyskiwania zgody? Oczywiście wtedy, gdy to my jesteśmy właścicielami terenu, na którym stanie kontener. Wyjątkiem jest również teren spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej – wówczas należy zwrócić się bezpośrednio do administracji.

Skąpy dwa razy traci

Chcesz uniknąć konieczności opłat za zajęcie pasa drogowego oraz utylizację gruzu? Pamiętaj, że nieprzestrzeganie prawa grozi surowymi karami – mandatem lub grzywną. W przypadku nieuzyskania zgody na zajęcie pasa drogowego kara wynosi nawet 10 razy więcej niż sama opłata – lepiej więc dopełnić wszystkich wymaganych przez prawo formalności niż ponosić znacznie większe koszty.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: https://maxgruz.pl/oferta/