Jak oszacować ilość gruzu, która powstanie w trakcie robót budowlanych?

Wywóz gruzu budowlanego

Planujesz budowę domu lub generalny remont? Na pewno będziesz potrzebować kontenera na odpady. Zanim jednak zamówisz pojemnik o odpowiedniej pojemności, powinieneś oszacować, ile gruzu zostanie wygenerowane podczas prac.

Gruz – a konkretnie konieczność jego legalnej utylizacji – to jeden z największych problemów, z jakimi borykają się osoby przeprowadzające remonty lub inne prace budowlane. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów gruzu (ani innych odpadów powstających w wyniku remontu) nie można wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Należy odwieźć je do przypisanego nam Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

To jednak wymaga posiadania wystarczająco pojemnego auta. A że tylko niewielu z nich dysponuje takim pojazdem, dużo lepszym rozwiązaniem okazuje się wynajęcie kontenera na gruz, który po zapełnieniu zostanie odwieziony do PSZOK-u przez udostępniającą go firmę. Kontenery te dostępne są w różnych pojemnościach – warto więc wcześniej oszacować, ile gruzu powstanie w wyniku prac.

Remont mieszkania a ilość gruzu

To, ile gruzu zostanie wygenerowane podczas remontu mieszkania zależy od wielu czynników. Najważniejszy wśród nich będzie z pewnością zakres planowanych prac. Im bardziej będą one zaawansowane, tym rzecz jasna więcej gruzu powstanie w ich wyniku. Wpływ na zwiększenie ilości gruzu będzie miało między innymi wyburzanie ścian działowych, skuwanie płytek, zrywanie podłóg.

W przypadku niezbyt skomplikowanych remontów polegających tylko na wymianie płytek łazienkowych bądź kuchennych kubatura gruzu nie powinna być większa niż 2-3 metry sześcienne.

Jeśli natomiast planujemy zmianę układu przestrzennego mieszkania poprzez wyburzenie ścianek działowych, w zależności od ich powierzchni, do wspomnianej liczby musimy doliczyć 2-5 metrów sześciennych gruzu. Liczba ta zależna jest przede wszystkim od tego, czy jest to mieszkanie w bloku czy w kamienicy. W drugim wypadku ilość gruzu będzie zwykle większa ze względu na większą wysokość pomieszczeń i grubość samych ścian.

Ile gruzu powstanie przy wyburzaniu domu?

Ilość gruzu zależy od kubatury budynku i materiału, z którego ten jest wykonany. Będzie ona równać się w przybliżeniu 30 procentom kubatury budynku – jeśli dom ma 300 metrów sześciennych, gruz będzie miał objętość około 100 metrów. Najmniejszą objętość będzie ma powstały w wyniku rozbiórki domu betonowego lub ceglanego. Pojemność gruzu zwiększą zaś elementy drewniane i metalowe, zaś największą kubaturę ma gruz po rozbiórce domu z kamienia.