Jak nauczyć dziecko segregować śmieci?

Jak sortować śmieci z dzieckiem? Sprytne patenty, by wyrobić w nim zdrowe nawyki

By recykling przyniósł oczekiwane efekty w skali całej planety, w sortowanie śmieci musi zaangażować się każdy już od najmłodszych lat. Jak nauczyć dziecko segregować odpady? Nauka przez zabawę to doskonały pomysł, by w sposób przyjemny przekazać mu pożyteczną wiedzę i uwrażliwić na potrzeby środowiska naturalnego. 

Statystyczny Polak każdego roku produkuje około 150 kilogramów odpadów. Jeśli pomnożymy tę wartość przez liczbę wszystkich mieszkańców naszego kraju, otrzymujemy gigantyczną ilość i objętość śmieci. Dlatego właśnie recykling ma tak ogromne znaczenie. By jednak jak najwięcej odpadów zostało ponownie przetworzonych, konieczne jest ich efektywne segregowanie już w gospodarstwach domowych. W ten sposób firmy oferujące kontenerowy wywóz śmieci – w Krakowie i innych polskich miastach – mogą odpowiednio gospodarować poszczególnymi frakcjami.

Segregacja odpadów potrafi jednak przysporzyć sporych trudności, a często wymaga też zmiany starych przyzwyczajeń. W nieco lepszej sytuacji mogą być nasze dzieci, które uczą się tego już od najmłodszych lat. Warunek jest jeden – to my musimy zadbać o rozwój ich ekologicznej świadomości. Jak więc nauczyć dziecko sortowania śmieci?

Jak sortować śmieci z dzieckiem? Zacznijmy od podstaw

Naukę tego, jak sortować śmieci warto zacząć od absolutnych podstaw – a więc pokazania maluchowi, jak rozgraniczać poszczególne frakcje odpadów. W pierwszej kolejności powinien nauczyć się odróżniać metal, papier, plastik, szkło i odpady bio. Dopiero potem przyjdzie pora na dostrzeżenie różnic między szkłem kolorowym, a białym, papierem który nadaje się do przetworzenia, a zanieczyszczonym czy szkłem i ceramiką. Ten etap nauki należy rozpocząć jak najwcześniej. Najlepiej będzie, jeśli zabierzesz się za niego już wtedy, gdy maluch stanie się komunikatywny. Warto też uzbroić się w cierpliwość, bo zanim nasza pociecha zacznie odróżniać konkretne rodzaje odpadów, może minąć nawet kilkanaście miesięcy.

Jak sortować śmieci z maluchem? Świeć przykładem

W nauce ważną rolę odgrywa postawa rodzica. Nie zapominaj, że dziecko to uważny obserwator i naśladuje każdy twój ruch. Dobrze wyłapuje też wszystkie błędy i zaniedbania, dlatego nie możesz pozwolić sobie na nie w jego obecności. Chcąc pokazać maluchowi, jak sortować śmieci, musisz więc przyłożyć do tego sporą wagę. Nie należy zapominać również o tym, by dziecko miało możliwość wygodnego, samodzielnego sortowania odpadów. Dlatego należy wyposażyć się w przystosowane do jego możliwości i wzrostu pojemniki. Starannie dobierz też ich lokalizację. Szafka pod zlewozmywakiem, jeśli najmłodsi członkowie rodziny nie będą w stanie jej otworzyć, na pewno nie okaże się najlepszym pomysłem.

Jak sortować śmieci całą rodziną? Nauka przez zabawę

Efektywnym sposobem na naukę, jak sortować śmieci – podobnie jak w przypadku innych dziedzin – jest nauka przez zabawę. Jeśli chodzi o segregowanie śmieci, najlepiej jest pokazać dziecku, dlaczego recykling jest tak ważny. W tym celu możecie na przykład zorganizować domowe warsztaty tworzenia zabawek czy dekoracji ze śmieci. Opcji jest naprawdę wiele, a w poszukiwaniu pomysłów najlepiej swoje kroki skierować do internetu. Na wyobraźnię malucha może też zadziałać świadomość, jak sporym problemem dla środowiska i społeczeństwa są zalegające śmieci. W tym pomoże wspólna wycieczka za miasto – do lasu, nad jezioro lub łąkę, oczywiście połączona ze sprzątaniem i atrakcyjną nagrodą za zebrane odpady.