Ile waży metr sześcienny gruzu budowlanego i betonowego

Kontener z gruzem budowlanym

Przed rozpoczęciem prac remontowych należy je starannie zaplanować. Jednym z ważnych czynników, o których niestety często zapominamy, jest ilość gruzu, którą podczas nich wygenerujemy. Jak – przynajmniej orientacyjnie – ją obliczyć?

Gruz to niestety nieodłączny element wielu rodzajów prac budowlanych, remontowych lub rozbiórkowych. Niestety, bo jest jednym z najbardziej kłopotliwych odpadów, jakie możemy wygenerować w warunkach gospodarstwa domowego. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, niedopuszczalne jest wyrzucanie go do pojemników na odpady komunalne – powinien zostać zutylizowany w inny sposób.

Po pokruszeniu może posłużyć jako podbudowa pod place, drogi dojazdowe lub podjazdy. Nie każdy jednak ma potrzebę i możliwości, by wykorzystać go w ten sposób. W takich sytuacjach należy rozważyć inny sposób utylizacji gruzu. Jak zrobić to nie narażając się na konflikt z prawem? Jak orientacyjnie obliczyć objętość i wagę gruzu? Dlaczego jest to ważne? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w kolejnych częściach artykułu.

Ile waży gruz budowlany i jak oszacować jego ilość?

By dowiedzieć się, ile gruzu wygenerujemy w toku prac remontowych bądź budowlanych, powinniśmy przede wszystkim obliczyć, jaką kubaturę ma remontowany budynek oraz ustalić zakres prac. W przypadku wyburzeń pojedynczych ścianek działowych lub remontu łazienki czy kuchni wymagającego skuwania płytek ilość gruzu nie będzie duża i rzadko przekroczy kilka metrów sześciennych.

Ilość gruzu zależna jest także od tego, czy mieszkanie znajduje się w starym czy w nowym budownictwie. W starym, ze względu na wysokość pomieszczeń oraz grubość ścian, gruzu wygenerujemy więcej.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku prac rozbiórkowych. Wówczas oczywiście ilość gruzu będzie dużo większa. Przyjmuje się, że będzie ona wynosiła jedną trzecią objętości wyburzanego budynku.

Ile waży gruz betonowy, ceglany i ziemia?

Po oszacowaniu ilości gruzu możemy sprawdzić, ile będą ważyły wygenerowane podczas remontu odpady. W tym celu możemy posłużyć się orientacyjnym przelicznikiem, według którego metr sześcienny poszczególnych rodzajów gruzu waży:

  • gruz betonowy waży od 1,5 do 2 ton, w zależności od stopnia rozdrobnienia odpadów;
  • gruz betonowy ze zbrojeniami lub granitem: ze względu na obecność cięższych dodatków, jego waga wzrasta do około 2,7 tony;
  • gruz ceglany: w zależności od tego, jak bardzo pokruszone będą odpady, ich waga wynosi od 1,8 do 2,2 tony;
  • ziemia lub hummus: waga metra sześciennego ziemi lub próchnicy oscyluje w granica 1,4-1,5 tony.

Gruz budowlany. Jak zutylizować go w legalny sposób?

Ocena wagi gruzu jest szczególnie ważna, jeśli wybraliśmy opcję wywozu gruzu w big bagu, który ma stosunkowo małą wytrzymałość. Nieco mniejsze znaczenie będzie miała zaś dla klientów zamawiających kontenerowy wywóz gruzu. Obie opcje są doskonałe dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą zawieźć gruzu do PSZOK-u na własną rękę.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na transport odpadów własnym pojazdem, waga gruzu będzie miała fundamentalne znaczenie. Jeśli przekroczy ona ładowność samochodu – o co w przypadku nieco bardziej zaawansowanych prac nietrudno i auta dostawczego – konieczne będzie wykonanie kilku kursów.