Ile pojemników na śmieci powinniśmy mieć w domu?

Ile pojemników na śmieci przypada na jeden dom

Ile pojemników na śmieci powinno znaleźć się w twoim domu? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od miejsca zamieszkania. Podpowiadamy, jak segregować śmieci w Krakowie.

Prawie 7 248 000 ton – tyle odpadów wygenerowali w 2016 roku Polacy. Z tej puli do recyklingu trafiło tylko 3 243 500 ton, co stanowiło niespełna 30 procent. Tak mała liczba to wynik przede wszystkim segregacji śmieci w gospodarstwach domowych na niedostatecznym poziomie. Sortując odpady generowane przez twoją rodzinę, realnie przyczyniasz się do tego, że mniejsza ich ilość trafi na wysypiska, a więcej zostanie ponownie przetworzonych. By jednak zacząć to robić, musisz wyposażyć się w odpowiednie pojemniki. Ile ich potrzebujesz?

Ile pojemników na śmieci potrzebujesz?

To, ile pojemników na śmieci powinieneś przygotować, zależy od polityki lokalnego zakładu usług komunalnych. W niektórych miastach wystarczą dwa – na odpady organiczne i surowce wtórne. Wszystkie (zarówno suchy papier czy tekturę, jak i plastik czy szkło) wyrzuca się do jednego pojemnika, a ich segregacją zajmują się pracownicy gminnej sortowni.

W niektórych miastach mieszkańcy muszą jednak wyposażyć się w większą ilość koszy. Tak jest na przykład w Krakowie. Lokatorzy mieszkań w blokach lub kamienicach powinni posiadać trzy pojemniki:

  1. Na surowce wtórne: papier, tekturę, opakowania plastikowe, puszki po napojach i konserwach oraz kartony po mleku lub sokach.
  2. Na szkło: słoiki, butelki, szklanki oraz dzbanki. WAŻNE: do tego pojemnika nie należy wyrzucać ceramiki, luster oraz szyb okiennych i samochodowych.
  3. Na odpady organiczne: resztki lub jedzenie przeterminowane, zużyte chusteczki, pieluchy, podpaski, ceramika oraz folia i papier, które miały kontakt z tłuszczami. WAŻNE: nie wrzucaj do niego odpadów niebezpiecznych (na przykład chemikaliów, ale także elektroniki i baterii).

Wyjątek stanowią mieszkańcy domków jednorodzinnych, którzy zarówno surowce wtórne, jak i szkło wyrzucają do jednego worka.

Pojemniki na odpady – jakie są kolory?

Posegregowane w domu odpady należy wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. Tylko wtedy surowce wtórne trafią do ponownego wykorzystania. Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. Muszą one zanieść śmieci do ogólnodostępnych kontenerów. Ich przeznaczenie zdradza nie tylko napis, ale też kolor. W Krakowie używa się pojemników:

  • żółtych: na plastik, papier oraz puszki,
  • zielonych: na szkło,
  • niebieskich: na odpady organiczne.

Pamiętaj, że w innych miastach w odmienny sposób oznacza się pojemniki na odpady. O tym, jakie kolory przypisane są do poszczególnych rodzajów śmieci, dowiesz się z materiałów informacyjnych i na stronie firmy świadczącej usługi komunalne w twojej gminie.