Harmonogram sprzątania, czyli jak zaplanować sprzątanie domu krok po kroku

Harmonogram sprzątania, czyli jak zaplanować sprzątanie domu krok po kroku

Im bardziej zaniedbacie kwestię sprzątania w swoim domu, tym trudniej będzie wam później posprzątać. Perspektywa problemów i dużego wysiłku zniechęca was do zrobienia porządków, wskutek bałagan jeszcze bardziej się nawarstwia. By przerwać to błędne koło, możecie zrobić tylko jedną rzecz – opracować skuteczny plan sprzątania krok po kroku. Jak to zrobić? Tego dowiecie się z naszego artykułu. 

Harmonogram sprzątania

Brak dobrego harmonogramu to jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych przez nas przy okazji sprzątania mieszkania. Skutki takiego zaniedbania mogą być naprawdę uciążliwe. Jednym z najpoważniejszych problemów jest fakt, że przy braku odpowiedniego planu każda kolejna czynność może zepsuć efekty poprzedniej. To z kolei prowadzi do frustracji i sprawia, że częściej zaniedbujemy sprzątanie. Warto więc dowiedzieć się, jak zaplanować sprzątanie domu.

Krok 1. Stwórz listę zadań do wykonania

Pierwszym krokiem do stworzenia skutecznego harmonogramu sprzątania powinno być stworzenie listy zadań czekających na was podczas sprzątania. W tym celu warto obejść cały domu i zastanowić się, które czynności wymagają regularnego wykonania. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim takie czynności jak odkurzanie i ścieranie kurzu z mebli, mycie podłóg, czyszczenie łazienki, kuchni, prasowanie i porządki w szafie.

Krok 2. Określ, jak często robić porządki

Dysponując już pełną listą, powinniście określić, jak często należy wykonywać poszczególne znajdujące się na niej zadania. Odkładanie rzeczy na miejsce czy mycie blatów powinny być wykonywane codziennie. Z kolei pranie, odkurzanie czy czyszczenie łazienki, mogą być zaplanowane na konkretne dni tygodnia lub na określone dni miesiąca. Częstotliwość przeprowadzania tych prac może być uzależniona od wielu czynników – np. wielkości mieszkania i liczby domowników czy ilości zgromadzonych przez was przedmiotów.

Jak zaplanować sprzątanie? Przykładowy harmonogram

Przykładowy harmonogram tygodniowy może wyglądać następująco:

  • poniedziałek: pranie oraz przegląd lodówki i wyrzucenie zepsutych produktów spożywczych;
  • wtorek: odkurzanie i mycie podłóg oraz prasowanie;
  • środa: czyszczenie łazienki;
  • czwartek: sprzątanie kuchni;
  • piątek: czyszczenie elektroniki oraz odkurzanie dywanów.

Oczywiście wasz plan nie musi wyglądać dokładnie w ten sam sposób. Powinien on być dopasowany przede wszystkim do waszych obowiązków i trybu życia.

Oprócz harmonogramu tygodniowego warto ponadto pamiętać o zadaniach, które należy wykonać raz na miesiąc lub nawet rzadziej. Należą do nich m.in. gruntowne mycie okien, trzepanie dywanów, pranie firan czy też porządki w rzadziej używanych pomieszczeniach (np. strychu, garażu lub piwnicy).

Co zrobić z odpadami?

Sprzątanie strychu, piwnicy czy garażu można wykonywać raz w roku. Za każdym razem powinniście jednak liczyć się z tym, że w toku prac wygenerujecie sporą ilość odpadów. Niektóre z nich są nietypowe i ze względu na swój rodzaj lub rozmiary nie mogą trafić do czarnego kontenera na odpady komunalne. Mowa m.in. o meblach, starej elektronice, uszkodzonym sprzęcie sportowym, odzieży lub oponach.

Jak pozbyć się ich w wygodny i legalny sposób? Do wyboru macie kilka rozwiązań – np. sprzedać je lub przekazać potrzebującym (za pośrednictwem organizacji charytatywnych, portali ogłoszeniowych lub grup facebookowych). Jeśli natomiast wyrzucane przedmioty nie nadają się do użytku, warto wybrać kontenerowy wywóz śmieci, w Krakowie oferuje go maxgruz.pl.

Harmonogram sprzątania to klucz do sukcesu w utrzymaniu porządku

Po sporządzeniu harmonogramu warto umieścić go w widocznym miejscu – np. na lodówce czy tablicy korkowej. To pomoże wam i domownikom śledzić postępy i da jasny obraz tego, co trzeba zrobić w danym dniu. Dobrze zorganizowane sprzątanie nie tylko poprawi estetyki waszego mieszkania, ale też korzystnie wpłynie na wasze samopoczucie i komfort codziennego życia.