Gdzie zgłosić palenie śmieci?
Palenie śmieci jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i dla środowiska oraz, oczywiście, nielegalne. Wciąż jednak zdarza się, że ktoś pali śmieci – czy to używa ich do ogrzania domu, czy to chcąc się ich pozbyć, spala je na podwórku. Co zrobić w takiej sytuacji? Z naszego artykułu dowiesz się, jak i gdzie zgłosić palenie śmieci.
Dlaczego palenie śmieci jest złe?
Spalenie to łatwy sposób na pozbycie się śmieci. Przy okazji można je wykorzystać w pożyteczny sposób – ogrzewając dom. Być może właśnie tak rozumują osoby, które decydują się palić śmieciami w domu. Zapominają one, że palenie śmieci powoduje emisję do atmosfery szkodliwych substancji, takich jak dioksyny, furany, tlenki azotu, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie. Są to substancje niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, przyczyniające się do powstawania smogu i zanieczyszczenia powietrza. Wiemy już, że długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także nowotworów. Nic więc dziwnego, że palenie śmieci jest nielegalne.
Gdzie zgłosić palenie śmieci na wsi, a gdzie w mieście?
Jeśli widzisz lub podejrzewasz, że twój sąsiad pali śmieci, możesz to zgłosić na kilka sposobów. W miastach, na przykład w Krakowie, zgłoszenia przyjmuje straż miejska, a w mniejszych miejscowościach lub na wsiach – straż gminna lub straż wiejska.
W sytuacjach, gdy nie można skontaktować się ze strażą oraz w miejscowościach, w których straż nie funkcjonuje, możesz zgłosić sprawę na policję lub do urzędu swojej gminy. Zgłoszenia o paleniu śmieci można też robić poprzez aplikacje, na przykład Ekointerwencja.
Co zrobić, jeśli widzisz, że śmieciami pali się nie w prywatnym domu, ale w przedsiębiorstwie? Tutaj procedura jest nieco inna – zgłoszenie kierujemy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Jeśli natomiast jesteśmy świadkami tego, jak sąsiad pali śmieci na podwórku, należy zadzwonić do straży miejskiej / gminnej / wiejskiej albo na policję. Jeżeli przy tym ognisko jest niepokojąco duże i może stanowić zagrożenie, warto poprosić o interwencję straż pożarną.
Jaka kara grozi za palenie śmieci?
Kara za palenie śmieciami może być rozmaita. Jeżeli sprawca pali śmieci na prywatnej posesji, ogrzewając bądź dogrzewając w ten sposób dom, może zostać pouczony, ukarany mandatem o wysokości do 500 złotych lub mieć sprawę skierowaną do sądu. Grzywna zasądzona przez sąd jest już znacznie bardziej dotkliwa niż mandat – może sięgać 5000 zł. W grę wchodzi również kara aresztu do 30 dni.
Mandat za palenie śmieci na podwórku wynosi tyle samo, co za palenie śmieciami w piecu – do 500 zł. W takiej sytuacji również sprawa może trafić do sądu i ostatecznie zasądzona grzywna może być znacznie wyższa.
Jak legalnie pozbyć się śmieci?
Palenie starych mebli, opon, ubrań czy pozostałości po remoncie to bardzo zły pomysł. Lepszym sposobem na pozbycie się tego rodzaju śmieci jest wystawienie ich do odbioru przez gminę lub, jeśli terminy są odległe, samodzielny wywóz do najbliższego PSZOK-a.
Jeśli nie masz możliwości samodzielnego transportu odpadów lub jest ich tak dużo, że nie wchodzi on w grę, możesz zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które oferują odbiór starych mebli czy wywóz śmieci wielkogabarytowych. Takie usługi dla mieszkańców Krakowa i powiatu Krakowskiego świadczy MAX-GRUZ.