Gdzie wyrzucić stare farby?

Gdzie wyrzucić stare farby - utylizacja starych farb

Gdzie wyrzucić stare farby? Jak odpowiednio zabezpieczyć je aż do następnego użycia? Jak wygląda prawidłowa utylizacja starych farb? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zużycie całej puszki farby nie zawsze jest łatwe. Nawet kupując małe opakowanie, musisz liczyć się z tym, że pewna jej ilość zostanie w pojemniku. Nie jest to problem, jeśli w najbliższym czasie planujesz kolejne prace, podczas których wykorzystasz resztkę farby. Sytuacja się jednak komplikuje, jeśli w krótkim czasie nie będziesz mieć okazji, by to zrobić. Częściowo opróżniona puszka farby to odpad dość kłopotliwy, który nie powinien trafić do zwykłego pojemnika na śmieci. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucić stare farby lub w inny sposób się ich pozbyć – ekologicznie, legalnie i etycznie.

Oddaj starą farbę znajomym

To najprostsze rozwiązanie i zarazem gwarancja, że farba się nie zmarnuje. Po skończeniu remontu lub renowacji mebli warto zapytać znajomych, czy któryś z nich nie potrzebuje farby. Jeśli jednak w ten sposób nie uda ci się znaleźć chętnego, możesz skorzystać z tematycznych grup na Facebooku lub lokalnych serwisów ogłoszeniowych. Na takie rozwiązanie szczególnie warto zdecydować się, jeśli chodzi o większą ilość farby.

Stara farba? Wykorzystaj ją później

Jeżeli jednak wiesz, że przed upływem daty ważności farby będziesz mieć okazję, by wykorzystać resztkę farby, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć ją przed zepsuciem. Czynnikiem, który w największym stopniu przyspiesza utratę pierwotnych właściwości farby, jest powietrze. By zapobiec utlenianiu zawartości puszki, należy zabezpieczyć ją np. poprzez oklejenie krawędzi wieka taśmą malarską (inna opcja to zwykła klejąca) lub szczelne owinięcie jej w folię. Jeśli została tylko mała ilość farby, możesz też przelać ją do słoika i mocno zakręcić.

Ważne są też warunki, w których przechowujesz farbę. Najlepsze dla nich miejsce to piwnica, szopa lub garaż. W takich pomieszczeniach panuje zazwyczaj stała temperatura – zimą rzadko spada poniżej zera, zaś latem jest zwykle dużo niższa niż na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest też fakt, że farba jest w nich osłonięta przed promieniami słonecznymi, a nadmiar światła – podobnie jak powietrze – działa niszczycielsko na farby. Jeśli nie dysponujesz piwnicą lub garażem, puszkę możesz schować też do zamykanej szafki.

Utylizacja starych farb – co jest ważne?

Czasem jednak nie udaje się opróżnić puszki w wyznaczonym przez producenta czasie. Przeterminowana farba nie nadaje się do użytku. Może zmienić konsystencję lub stracić swój pierwotny kolor czy zdolność schnięcia. Pamiętaj, że wyrzucenie jej w formie płynnej do pojemnika na śmieci jest niedopuszczalne, podobnie jak wylanie do zlewu lub studzienki. Jak więc wygląda legalna utylizacja starych farb?

Jeśli chodzi o farbę lateksową, to możesz wylać ją na tacę z wiórami lub kruszywem i wysuszyć, a następnie wyrzucić do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Farba olejna lub akrylowa natomiast wymagają specjalnej utylizacji. Należy więc zawieźć je do najbliższego PSZOK-u, oddać podczas gminnej zbiórki lub – zwłaszcza, jeśli w garażu zalega więcej puszek – zamówić wywóz odpadów. Kraków, Skawina, Krzeszowice lub Skała – to tylko niektóre miejscowości, na terenie których oferujemy taką usługę.