Gdzie wyrzucić gruz po remoncie? Poradnik dla mieszkańców Krakowa

Gdzie wyrzucić gruz po remoncie w Małopolsce?

Gruz oraz pozostałe odpady poremontowe bywają naprawdę problematyczne. Podpowiadamy więc, gdzie wyrzucić gruz po remoncie, przedstawiając rozwiązania dla osób zmotoryzowanych oraz tych niedysponujących własnym autem. Wyjaśniamy także, jakie odpady nie mogą trafić do zwykłego pojemnika. 

Remont lub przebudowa wiążą się się z wieloma problemami. Jednym z najpoważniejszych są na pewno odpady, których generowania nie sposób podczas takich prac uniknąć. Co gorsza, zdecydowana większość z nich nie powinna znaleźć się wśród innych odpadów komunalnych. Osobom, które na co dzień nie są związane z branżą budowlaną trudności może przysporzyć już samo oddzielenie odpadów komunalnych od pozostałych. Ich legalna utylizacja okazuje się oczywiście jeszcze bardziej skomplikowana. Tymczasem sposobów na to, by pozbyć się gruzu i innych odpadów poremontowych jest wiele, wliczając w to wywóz gruzu w Krakowie i okolicach.

Gdzie wyrzucić gruz po remoncie i jakie odpady wymagają specjalnego traktowania?

Podczas remontu lub prac budowlanych wytwarzamy spore ilości odpadów. Wśród nich jedynie te będące wynikiem bytowania wykonawców (a więc artykuły higieniczne oraz opakowania i resztki żywności) mogą znaleźć się w pojemniku przeznaczonym do przechowywania odpadów komunalnych. Pozostałe wymagają natomiast specjalnego traktowania. Mowa tu przede wszystkim o:

 • gruzie budowlanym: betonie, cegle oraz ceramice,
 • tapetach i innych dekoracjach,
 • opakowaniach po materiałach budowlanych,
 • zużytych materiałach ochronnych (np. foliach czy taśmach),
 • farbach, lakierach, klejach i rozpuszczalnikach,
 • zużytych i uszkodzonych narzędziach,
 • zerwanych panelach i parkietach,
 • starych meblach i pozostałych elementach wyposażenia,
 • starym sprzęcie RTV i AGD.

Gdzie wyrzucić gruz po remoncie? Sposoby dla właścicieli aut dostawczych

Osoby dysponujące własnym autem dostawczym są w najlepszej sytuacji. Wszystkie odpady – o ile  wygenerowane zostały w toku prac prowadzonych wewnątrz gospodarstwa domowego – mogą spakować do samochodu i bezpłatnie oddać w najbliższym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W Krakowie działają dwa PSZOK-i:

 • PGOW na ulicy Krzemienieckiej,
 • Lamusownia na Nowohuckiej.

Ponadto wśród odpadów mogą znajdować się również elementy metalowe. Chodzi tu między innymi o elementy konstrukcyjne poddanych rozbiórce budynków, części narzędzi lub zdemontowane sprzęty takie jak pralki czy piece. Zawożąc je do skupu złomu, możemy choć w niewielkiej części zmniejszyć koszty przeprowadzenia prac.

Gdzie wyrzucić gruz po remoncie bez własnego, dużego samochodu?

Osoby nieposiadające samochodu dostawczego na szczęście nie są wcale na przegranej pozycji. Gdzie mogą wyrzucić gruz po remoncie? Do wyboru są przynajmniej 3 opcje:

 1. Oddanie odpadów za darmo: działające jeszcze sprzęty oraz meble w dobrym stanie możemy oddać potrzebującym rodzinom lub organizacjom pomocowym. Gruz natomiast może zostać ponownie wykorzystany w pracach budowlanych.
 2. Skorzystanie z gminnej zbiórki: te zazwyczaj odbywają się w miesięcznych odstępach.
 3. Zamówienie kontenera: zdecydowanie najwygodniejszy sposób. W ramach usługi dostarczymy do państwa kontener, a po jego zapełnieniu odbierzemy razem z zawartością.