Gdzie wyrzucać styropian?

Gdzie wyrzucać styropian - poradnik dla mieszkańców Krakowa

Gdzie wyrzucać styropian, by robić to prawidłowo, ekologicznie i zgodnie z prawem? Wszystko zależy od gminy i decyzji, jaką podjęła w sprawie tego nietypowego odpadu. Styropian może być traktowany jako plastik lub odpad zmieszany, a jeszcze inaczej wygląda sprawa jego utylizacji, kiedy zaliczany jest do kategorii odpadu budowlanego.

Rodzaje i zastosowanie styropianu

Styropian to funkcjonująca w polskim handlu nazwa spienionego polistyrenu. Czym jest ten popularny materiał, służący jako materiał budowlany, izolacyjny i o szerokim zastosowaniu w przemyśle opakowaniowym? Jest wielozadaniowym tworzywem sztucznym o zróżnicowanej gęstości i chropowatej powierzchni. Podczas produkcji styropianu powstają granulki wypełnione powietrzem. Kolejny etap to wtłaczanie ich do formy, gdzie są scalane w kształt dużego bloku. Tak przygotowany materiał łatwo przyciąć do dowolnego kształtu, wiele firm specjalizuje się w takiej usłudze, tworzą m.in. elementy dekoracyjne, listwy sufitowe i różnego rodzaju atrapy. Im większa gęstość styropianu, tym wyższa jest jego trwałość i poziom izolacji. Na rynku materiałów budowlanych dostępne jest ogromne zróżnicowanie asortymentu ze styropianu – ten materiał może służyć do ocieplania podłogi, izolacji dachu, fasady lub fundamentów budynku i wielu innych celów.

Jakim odpadem jest styropian?

Gdzie legalnie i zgodnie z prawem wyrzucić styropian? Wszystko zależy od konkretnej gminy – w niektórych miejscach należy go wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne (plastik), a w innych do pojemników na odpady zmieszane. Jest jeszcze jedna opcja – w niektórych rejonach Polski styropian jest traktowany jako odpad budowlany i utylizuje się go tam, gdzie pozostałe odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe. Wybór miejsca utylizacji styropianu jest też uzależniony od tego, jakiego rodzaju jest to materiał. Styropianowe opakowania (np. po jedzeniu na wynos czy zabezpieczenie sprzętu AGD w oryginalnym pudełku od producenta) najczęściej trafiają do pojemników na plastik lub odpady zmieszane. Inaczej sprawa wygląda ze styropianem budowlanym lub izolacyjnym.

Gdzie wyrzucać styropian w Krakowie i okolicach?

Jak wygląda sytuacja w Krakowie? Styropian wyrzucić należy do żółtego pojemnika, do których wkładać należy m.in. opakowania z tworzyw sztucznych, a wśród nich opakowania styropianowe. Warunkiem jest, by były one niezabrudzone. Po 1 kwietnia 2019 roku, kiedy w całej Polsce wprowadzono nowe regulacje odnośnie segregacji odpadów, w kwestii styropianu nic się nie zmieniło. Nadal należy go wyrzucać do żółtego pojemnika i styropian musi być niezabrudzony. O tej nowelizacji pisaliśmy we wcześniejszym wpisie blogowym o nowych zasadach segregacji śmieci w Krakowie od 1 kwietnia 2019 roku.

Co w sytuacji, gdy jest to styropian budowlany, a jego ilość i objętość bardzo duża (np. po ocieplaniu dachu czy wymianie starej izolacji)? Wówczas rozwiązania są dwa. Pierwszy z nich to samodzielne przywiezienie ich własnym pojazdem do PSZOK-u. W Krakowie są dwa takie punkty: Lamusownia przy ulicy Nowohuckiej oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Barycz przy ulicy Krzemienieckiej. Do PSZOK-u przyjmowane są różnego rodzaju tworzywa sztuczne, w tym styropian, a także odpady budowlane. W przypadku tego drugiego rodzaju odpadu nałożone zostały limity osobowe – jednorazowo można przywieźć maksymalnie do 100 kilogramów odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Drugie rozwiązanie – szybkie i efektywne – to wynajęcie firmy, która zajmuje się profesjonalnym wywozem odpadów budowlanych w Krakowie lub najbliższych okolicach (w promieniu do 30 kilometrów). W zależności od ilości i objętości tych odpadów podstawia odpowiedniej wielkości kontener, który po załadowaniu transportuje w miejsce legalnej utylizacji tego rodzaju odpadów. Poza samym wypożyczeniem kontenera istnieje również możliwość zamówienia usługi załadunku, jest to opcja dodatkowo płatna.