Gdzie wyrzucać płyty cd i inne odpady biurowe? Poradnik dla mieszkańców Krakowa

Płyty CD

Działalność biura firmy, placówki bankowej czy urzędu wiąże się z generowaniem odpadów różnego rodzaju. Prawidłowa utylizacja niektórych z nich może rodzić poważne problemy. By pomóc ich właścicielom w uniknięciu ewentualnych problemów, opracowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, gdzie wyrzucać płyty CD, tonery, koperty i zużyty sprzęt biurowy. 

Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD?

Płyty CD to niedawna były podstawowym nośnikiem danych wykorzystywanym w biurach. Obecnie ich znaczenie jest dużo mniejsze, w związku z czym wiele instytucji masowo się ich pozbywa. Często popełnianym błędem jest wyrzucanie ich do pojemnika na tworzywa sztuczne.

Czy płyty CD można wyrzucać do śmieci plastikowych? Nie. Są one zbudowane z czterech warstw – poliwęglanu, aluminium, barwników oraz zabezpieczającego lakieru. Dlatego nie powinny trafiać do żadnego z pojemników na odpady komunalne – również zmieszane. Prawidłowa metoda to odwiezienie ich do PSZOK-u (jednak trzeba pamiętać o tym, że nie przyjmuje on odpadów z działalności gospodarczej). Klienci, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z tej opcji, najlepiej zrobią, zamawiając kontenerowy wywóz odpadów.

Gdzie wyrzucić toner i tusz?

Kolejny często spotykany rodzaj odpadów wytwarzanych w biurach to zużyte tonery do drukarek. Wielu użytkowników tych urządzeń wyrzuca je po prostu do pojemnika na odpady zmieszane. To duży błąd, bo zawarte w tuszach koagulanty, polimery, urfaktanty, związki chelatowe, anti-curle, konserwanty, humectanty oraz anti-kogationy są groźne dla środowiska i zdrowia ludzi.

Gdzie więc wyrzucać tusze do drukarek? Jeśli chodzi małe biuro, możemy po prostu zwrócić je w sklepie, w którym kupujemy nowe. Jeżeli jednak w firmie działa spora liczba drukarek, warto zdecydować się na wspomniany już wywóz kontenerowy.

Gdzie wyrzucać kable i stary sprzęt?

Dość problematycznym rodzajem odpadów mogą okazać się też kable oraz stary, często niesprawny sprzęt elektroniczny. W tym przypadku świadomość ich szkodliwego wpływu na środowisko jest na szczęście całkiem duża. Większość osób dobrze wie, że nie należy wyrzucać ich razem z odpadami komunalnymi. Najlepszym sposobem jest przewiezienie do PSZOK-u lub zamówienie kontenerowego wywozu.

Gdzie wyrzucać koperty bąbelkowe?

Inny rodzaj odpadów, których utylizacja często wiąże się z problemami, są koperty bąbelkowe lub z okienkiem. Składają się one z właściwej, papierowej części oraz wkładki lub niewielkiej „szybki” z tworzywa sztucznego.

Gdzie zatem wyrzucać koperty bąbelkowe? Do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza to po prostu umieszczenie jej w pojemniku na odpady zmieszane. Bardziej przyjaznym środowisku, ale też czasochłonnym sposobem będzie natomiast oddzielenie papieru od plastiku i wyrzucenie każdego do odpowiedniego pojemnika.