Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach, kartony po mleku, resztki jedzenia i inne odpady kuchenne?

Odpady kuchenne

W kuchni wytwarzamy dużą część wszystkich odpadów z naszego domu. Prawidłowa segregacja niektórych z nich może okazać się sporym problemem. Dotyczy to przede wszystkim resztek żywności – nie zawsze powinny one trafić do pojemnika na odpady biodegradowalne. Sporych trudności może poza tym przysporzyć kwestia opakowań. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucać opakowania, resztki jedzenia i inne odpady kuchenne.

Butelki po oleju i opakowanie po maśle. Gdzie wyrzucić tłuste odpady?

Ze względu na bliski kontakt z trudnym do usunięcia w domowych warunkach tłuszczem, opakowania po olejach i innych tłuszczach często budzą wątpliwości, jeśli chodzi o ich prawidłową utylizację. Gdzie więc wyrzucić butelkę po oleju, by mieć pewność, że robimy to w sposób legalny i niezagrażający środowisku?

O ile jest to zwykła plastikowa lub szklana butelka, możemy po prostu umieścić ją w kontenerze właściwym dla danego surowca. Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli tłuszcz jest zapakowany w papierowe lub wielomateriałowe opakowanie. Często ma to miejsce w przypadku masła lub margaryn do pieczenia. Pamiętajmy, że papier zanieczyszczony tłuszczem nie nadaje się do dalszego przetworzenia. Musi więc zostać wyrzucony do pojemnika na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach i inne suche opakowania?

Kolejna grupa odpadów kuchennych to opakowania po suchych lub nietłustych produktach. Gdzie wyrzucać opakowania po jogurtach, jajkach, przyprawach, pastach kanapkowych, mące, płatkach itp.? To zależy przede wszystkim od tego, czy składają się one w całości z jednego surowca. Jeśli w całości wykonane są z papieru, plastiku lub szkła, bez obaw możemy wyrzucić je do pojemnika na dany surowiec wtórny, w innym przypadku powinny trafić do kontenera na odpady zmieszane.

Warto też pamiętać o tym, że niektórych z tego typu opakowań nie warto wyrzucać, ponieważ można je z łatwością umyć i wykorzystać w domu – plastikowe pudełka po lodach doskonale sprawdzają się jako pojemniki do przechowywania produktów, a kubełki po jogurtach mogą służyć za doniczki na rozsady. Nie gromadźmy jednak takich przedmiotów “na zapas”, bo i tak w końcu trzeba będzie je wyrzucić, a większa ilość odpadów to większy problem – jednak w razie czego nasza firma służy pomocą, oferując kontenerowy wywóz śmieci w Krakowie i okolicach.

Gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach oraz inne opakowania wielomateriałowe?

Inaczej ma się sprawa z opakowaniami wielomateriałowymi – przede wszystkim po sokach, mleku czy przyprawach. Są one wykonane z dwóch lub trzech warstw – papieru, aluminium i plastiku, połączonych ze sobą specjalnymi klejami. Gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach? Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Serwetki, filtry do kawy, torebki herbaty i ręczniki papierowe – gdzie wyrzucać?

Warto też powiedzieć kilka słów o tym, gdzie wyrzucać torebki po herbacie, ręczniki papierowe, filtry po kawie itp. Jeśli chodzi o herbatę ekspresową, należy dokładnie przyjrzeć się jej opakowaniu. Jeśli nie ma na niej oznaczeń „BIO”, należy wyrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane. Jeżeli są – na bio. Wszystkie pozostałe wspomniane odpady powinny natomiast znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać resztki jedzenia: skorupki jajek, chleb, resztki mięsa lub fusy z kawy?

Ostatnia grupa odpadów kuchennych to resztki jedzenia. Jeśli chodzi o to, gdzie wyrzucać chleb, warto zacząć od tego, że nawet kilkudniowe pieczywo nadaje się do zjedzenia. O ile nie jest spleśniałe, możemy przygotować z niego krutony, tosty, zupy lub puddingi. Jeżeli jednak widzimy nalot z pleśni, suche pieczywo można wyrzucić do pojemnika na odpady biodegradowalne. Podobnie postępujemy z fusami i innymi resztkami żywności pochodzenia roślinnego.

Niezjedzone kanapki ze składnikami pochodzenia zwierzęcego powinniśmy zaś umieścić razem z odpadami zmieszanymi. Dotyczy to także innych odpadów z żywności odzwierzęcej, np. resztek mięsa czy nabiału. Wyjątkiem są skorupki jajek, które wyrzucamy do pojemnika na odpady biodegradowalne.