Gdzie można wywieźć śmieci? Legalne sposoby na pozbycie się odpadów

Punkt recyklingu baterii w sklepie

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się śmieci. Wiele z nich jest nielegalna. Tymczasem, aby pozbyć się niektórych śmieci, wystarczy czasem odrobina wysiłku, a dodatkowo niekoniecznie trzeba za to płacić. Gdzie wywieźć śmieci? Co jeszcze można zrobić ze śmieciami? Zapraszamy do krótkiego poradnika.

Gdzie można wywieźć śmieci?

Mieszkańcy Krakowa i gmin ościennych mogą bezpłatnie wywieźć śmieci do tak zwanych PSZOK-ów, czyli miejsc, gdzie przeprowadza się selektywną zbiórkę odpadów. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, szczególnie gdy dysponujemy takimi śmieciami, których nie można wyrzucać do przydomowego śmietnika, jak opony czy odpady drewniane.

Co możemy zrobić w sytuacji, kiedy mamy do wywiezienia bardzo dużą ilość śmieci? Jeżeli wywóz takich śmieci, na przykład wywóz mebli w Krakowie, chcemy przeprowadzić we własnym zakresie, pozostaje nam jedynie wysypisko i opłaty z tym związane.

Ile kosztuje wywóz śmieci na wysypisko? Koszt zależy od rodzaju oraz od ilości odpadów. Najlepiej jednak w takich sytuacjach skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się wywozem śmieci. Należy tutaj wspomnieć, że wywóz śmieci na przykład do lasu czy na dzikie wysypiska jest surowo wzbroniony i trzeba liczyć się z dużymi konsekwencjami. Jest to działanie bardzo szkodliwe dla środowiska. Dlatego stanowczo odradzamy korzystanie z takich rozwiązań.

Jak można wykorzystać śmieci?

Co można zrobić ze śmieciami? Określenie „śmieci” kojarzy nam się zazwyczaj ze zmieszanymi odpadami komunalnymi, ale śmieci to również stare meble i inne elementy wyposażenia domowego. Nie zawsze trzeba się takich rzeczy pozbywać. Jeżeli ktoś ma zacięcie majsterkowicza, to może się pokusić o odrestaurowanie starego mebla lub przerobienie go na przykład na ogrodową ozdobę. Stara drewniana drabina doskonale sprawdzi się jako ciekawy ogrodowy kwietnik.

Inny pomysł na wykorzystanie tego typu śmieci to przekazanie ich komuś, kto może zrobić z nich użytek. Meble, które dla nas są już brzydkie i stare, dla kogoś potrzebującego mogą okazać się wspaniałym darem. Dlatego warto poświęcić chwilę czasu i poszukać kogoś potrzebującego w okolicy lub fundacji, wspierających takie osoby.

Punkty recyklingu w sklepach

A co zrobić ze zużytymi bateriami czy z przeterminowanymi lekami? Baterie, akumulatorki do ładowania itp. często możemy oddać w sklepach z elektroniką lub w dużych marketach. W takich miejscach znajdują się specjalne pojemniki, gdzie można tego typu śmieci wyrzucić.

Podobnie rzecz wygląda z lekami, te z kolei możemy wyrzucić w aptekach, również w specjalnych pojemnikach. Możemy tam umieścić również zużyte igły czy strzykawki.

Jeżeli pośród naszych śmieci znajdują się odpady metalowe, puszki lub inne metale, warto wywieźć takie śmieci na złomowisko, wówczas nie tylko pozbywamy się problemy, ale za złom możemy dostać kilka złotych.