Dyrektywa plastikowa – co warto o niej wiedzieć?

Dyrektywa plastikowa ma być systemowym, unijnym rozwiązaniem coraz poważniejszego problemy odpadów z tworzyw sztucznych. W jaki sposób zmienia obowiązujące przepisy? Co jej wejście w życie oznacza dla konsumentów i producentów?
Dyrektywa plastikowa. Dlaczego jest wprowadzana?
W 1950 światowa produkcja plastiku wyniosła „zaledwie” 1,5 miliona ton. Sześć lat temu produkowano już natomiast 322 miliony ton tworzyw sztucznych. Najwięcej plastiku zużywa się w krajach rozwiniętych – w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie. W porównaniu do państw rozwijających się powstaje w nich nawet 20 razy więcej tego typu odpadów. Spora ich część to jednorazówki – opakowania, sztućce, kubki, talerze, torby lub patyczki do uszu.
Tylko część z nich zostaje poddana recyklingowi. Sporo plastikowych śmieci zalega natomiast na łąkach, w lasach, nad rzekami i jeziorami. Coraz poważniejszym problemem stają się ponadto odpady dryfujące w morzach i oceanach – według niektórych szacunków każdego roku do wód może trafiać nawet 610 tysięcy ton tworzyw sztucznych. By ograniczyć skalę tego zjawiska, UE wprowadziła tzw. dyrektywę plastikową. Co trzeba o niej wiedzieć?
Dyrektywa plastikowa. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów?
Dyrektywa plastikowa, która weszła w życie na początku lipca tego roku, to odpowiedź na pogłębiające się problemy związane z plastikowymi odpadami oraz pakiet rozwiązań mających wspomóc tworzenie gospodarki o zamkniętym obiegu. By osiągnięcie tych celów było możliwe, dyrektywa wprowadza następujące założenia:
- zakaz wprowadzania na rynek określonych rodzajów produktów;
- wprowadzenie przepisów redukujących zużycie produktów zawierających tworzywa sztuczne;
- wprowadzenie obowiązku stałego przytwierdzania zakrętek do butelek plastikowych;
- obowiązkowe oznaczanie poszczególnych typów produktów jednorazowego użytku;
- wprowadzenie odpowiedzialności dla podmiotów produkujących produkty jednorazowe.
Dyrektywa plastikowa szczegółowo wymienia konkretne rodzaje jednorazowych produktów plastikowych, które wymagają nadzoru. Od lipca zakazem zostały objęte:
- patyczki higieniczne;
- sztućce (noże, widelce, łyżki i łyżeczki);
- słomki;
- mieszadełka do napojów;
- patyczki do balonów;
- pojemniki do żywności gotowej i na wynos;
- styropianowe kubki.
Dyrektywa plastikowa. Jakich zmian należy spodziewać się w najbliższych latach?
Zmiany przepisów na mocy dyrektywy plastikowej na tym się nie kończą. Kolejna zmiana wejdzie w życie pod koniec 2025. Wówczas wprowadzone zostaną:
- obowiązek produkcji jednorazowych butelek wyłącznie z przytwierdzonymi na stałe zakrętkami;
- umieszczania na opakowaniach produktów takich jak pieluchy czy podpaski informacji o tym, jak przebiega proces ich utylizacji oraz negatywnym wpływie na środowisko;
- rozszerzona odpowiedzialność dla producentów wyrobów tytoniowych z filtrem, opakowań na żywność, paczek i owijek, pojemników i kubków na napoje, balonów oraz chusteczek nawilżanych;
- obowiązek przeprowadzania przez firmy zapewniające wywóz śmieci selektywnej zbiórki co najmniej 77 procent plastikowych butelek.