Downcycling i upcycling. Przykłady i pomysły
Upcycling i downcycling – co to jest? Czemu warto je stosować i jak wprowadzić w życie ich założenia? Tego dowiecie się z naszego nowego artykułu.
Downcycling i upcycling a recykling. Czym różnią się te metody?
Zdecydowana większość odpadów może zostać ponownie przetworzona lub wykorzystana. Takie działania są uzasadnione nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale też ekonomii. Zastosowanie surowców odzyskanych z odpadów pozwala znacznie obniżyć koszty produkcji wielu wyrobów. Poza tym zmniejsza negatywne oddziaływanie na środowiska i ogranicza ilość zalegających na wysypiskach śmieci. Co ważne, do ponownego użycia odpadów wcale nie są potrzebne przemysłowe rozwiązania. Wiele sposobów możecie zastosować w domowych warunkach.
Ponowne przetwarzanie odpadów zazwyczaj kojarzymy z recyklingiem. Warto jednak wiedzieć, że poza nim dostępne są też inne techniki – downcykling i upcykling. W odróżnieniu od recyklingu nie wymagają one silnego przetwarzania odpadów. Recykling polega bowiem na odzyskaniu ze śmieci surowców wtórnych – np. tworzyw sztucznych, metali, szkła lub tektury. Wymaga to rozdrobnienia odpadów oraz ich przetopienia.
Downcycling i upcycling opierają się na wykorzystaniu odpadów nieprzetworzonych lub przetworzonych tylko w niewielkim stopniu. Dzięki temu techniki te mogą być wykorzystane nawet w domowych warunkach lub małych, rzemieślniczych warsztatach. Mogą obejmować np. upcycling mebli poprzez ich renowację lub wykorzystanie tkanin ze starych toreb i ubrań.
Downcycling i upcycling. Co to jest i czemu warto je stosować?
Co to jest upcykling i downcykling? Obie metody łączy fakt, że polegają na wykorzystaniu odpadów bez odzyskiwania z nich surowców. Między oboma sposobami są jednak znaczące różnice. Upcykling to tworzenie z odpadów produktów o wartości wyższej niż pierwotna. Mogą to być np. torby szyte z bannerów, pufy z opon czy felg lub maskotki ze starych ubrań. Downcykling to natomiast przetwarzanie odpadów w produkty o niżej wartości. Przykładem jest np. produkcja czyściwa ze zniszczonej odzieży.
Jakie możliwości dają downcykling i upcycling? Ubrania, zabawki i nie tylko
Upcykling to doskonały sposób na to, by w domowych dać drugie życie niepotrzebnym już przedmiotom. Przykłady upcyklingu są naprawdę zróżnicowane i każdy z was, bez względu na swoje umiejętności i potrzeby, znajdzie wśród nich coś dla siebie. Co można stworzyć w ramach upcyklingu? Zabawki, meble, ubrania – to tylko niektóre z inspiracji. Bardzo łatwe w wykonaniu i niewymagające specjalistycznych narzędzi są m.in. następujące projekty:
- osłonki i doniczki z puszek po konserwach, pustaków itp.;
- ubranka dla lalek z fragmentów starej odzieży;
- peelingi z fusów od kawy;
- lampy lub świeczniki z butelek po winie.
Oczywiście powyżej przedstawiliśmy tylko niektóre pomysły na upcykling DIY. Właściwie jedynym ograniczeniem jest wasza wyobraźnia i to, jakie przedmioty macie pod ręką. Dając im drugie życie, nie tylko przyczyniacie się do ograniczenia ilości odpadów, ale też oszczędzacie pieniądze i dajecie sobie i swoim najbliższym masę zabawy!
Niestety, nie ze wszystkich śmieci uda się wyczarować nowe rzeczy, nawet jeśli mamy dużo czasu i talentu. Aby pozbyć się starych, bardzo zniszczonych mebli albo odpadów poremontowych, które trudno wykorzystać w nowy sposób, możecie zamówić usługę odbioru starych mebli, wywozu odpadów budowlanych czy po prostu kontenerowy wywóz odpadów.