Co zrobić z gruzem?

Co zrobić z gruzem - gruz składowany w workach

Dla właścicieli nieruchomości gruz jest jednym z najbardziej problematycznych odpadów. Nie można wyrzucić go do kontenerów na odpady komunalne czy wystawić jako odpad wielkogabarytowy, a ponadto jest bardzo ciężki. Co zrobić z gruzem? Jak pozbyć się gruzu po remoncie domu, mieszkania czy kamienicy? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Skąd bierze się gruz w nieruchomościach?

Okresowy remont, wymiana instalacji czy przebudowa lokalu – każda z tych prac, poza poprawą komfortu korzystania z nieruchomości, dostarczy nam też szereg odpadów, między innymi w postaci gruzu. Wywóz odpadów poremontowych i budowlanych spoczywa na barkach inwestora i warto to zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych.

Co zrobić z gruzem?

Jeśli ilość poremontowego gruzu nie jest zbyt duża, to możemy wywieźć go we własnym zakresie. Przykładowo, mieszkańcy Krakowa gruz i odpady poremontowe mogą zawieźć do tak zwanej Lamusowni. Jest to Zbiorczy Punkt Odbioru Odpadów. Mieszkańcy okolic Krakowa mogą skorzystać z mieszczących się w ościennych miejscowościach PSZOK-ów, czyli z Punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Takie punkty można znaleźć między innymi w Zielonkach, Skawinie czy w Węgrzcach.

W tych miejscach gruz i inne odpady mieszkańcy zostawiają bezpłatnie. Jest to z jednej strony bardzo opłacalne, ale niestety mocno kłopotliwe. Gruz jest bardzo ciężki i – nawet dysponując własnym środkiem transportu – samodzielny jego wywóz może się okazać ponad siły inwestora.

Co zrobić z gruzem podczas większego remontu? Gruz warto składować w wynajętym wcześniej kontenerze. Jakie inne plusy ma to rozwiązanie? W przypadku skorzystania z usługi podstawienia kontenera w wyznaczone miejsce i wywozu gruzu, inwestor zajmuje się tylko napełnieniem kontenera. Wywóz jest po stronie firmy. Ze wszystkich dostępnych rozwiązań, to jest zdecydowanie najwygodniejsze.

Inną metodą pozbycia się gruzu jest znalezienie kogoś, kto akurat go potrzebuje, np. w celu utwardzenia podłoża pod drogę dojazdową do nieruchomości. Takich ogłoszeń najlepiej szukać na lokalnych portalach internetowych.

Czego nie można zrobić z gruzem? Które działania są nielegalne?

Gruz – powstały w wyniku remontu, robót budowlanych czy rozbiórek – jest typem odpadu, którego kategorycznie nie wolno wrzucać do przydomowych śmietników. Ten zakaz jest usankcjonowany prawnie. Mimo to, mieszkańcy blokowisk z pewnością niejednokrotnie mogli zaobserwować takie odpady – miesiącami zalegające pod śmietnikami. Przyczyny są dwie. Pracownicy MPO nie mogą zabierać takich odpadów, a do tego samochody odbierające śmieci nie są przystosowane do wywozu gruzu.

Niedopuszczalne jest również wywożenie gruzu na przykład do lasów. Zanieczyszczenia tego typu są szczególnie dotkliwe dla środowiska naturalnego, a przy tym mogą skutkować wysokim mandatem.