Co można wystawić jako odpady wielkogabarytowe?

Odpady wielkogabarytowe

Co należy do odpadów wielkogabarytowych? Na to pytanie usiłuje znaleźć odpowiedź każda osoba, która staje przed koniecznością pozbycia się “gabarytów” i szuka do tego sposobności. Na szczęście takie odpady zostały jasno sklasyfikowane, dlatego określenie, czy odpad kwalifikuje się do danej grupy, nie stanowi większego problemu. W naszym poradniku szczegółowo wyjaśniamy, czym są odpady wielkogabarytowe i co do nich należy.

Gabaryty – co można wystawić?

Czym są popularne “gabaryty”? Są to odpady, które ze względu na swoje rozmiary nie mieszczą się do powszechnie dostępnych pojemników na śmieci. Czyli w zasadzie wszystkie duże odpady.

Co można oddać na “gabaryty”? Przede wszystkim będą to meble. Z uwagi na duże rozmiary muszą być składowane w wyznaczonych miejscach, wskazanych przez administratora budynku i najczęściej nie wcześniej niż na dzień przed wskazaną datą zbiórki odpadów wielkogabarytowych. I tak będą to na przykład: szafy, łóżka, fotele, kredensy, biurka, krzesła, drzwi, ale też rowery, wózki dziecięce czy duże zabawki. Do tej grupy odpadów zaliczamy również dywany.

Co nie należy do odpadów wielkogabarytowych?

Często popełnianym błędem jest zaliczanie do odpadów wielkogabarytowych śmieci, które należą do pozostałych grup odpadów. Te, ze względu na swoje duże rozmiary, mogą mylnie być traktowane jako “gabaryty”. Wśród nich najczęściej wyróżniamy elementy wyposażenia łazienki i toalety czyli wanny, muszle klozetowe, umywalki czy prysznice. Tego rodzaju śmieci są traktowane jako odpady poremontowe.

Z kolei pralki, lodówki, piecyki gazowe czy telewizory to elektrośmieci. Mimo iż wymienione sprzęty swoim rozmiarem pasują do grupy odpadów wielkogabarytowych, to z uwagi na inny sposób ich utylizacji wymagają osobnej selekcji i nie powinny być umieszczane do wywozu razem z “gabarytami”.

Zbiórka czy kontener – jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Niestety wywóz odpadów wielkogabarytowych nie zawsze jest dostępny wtedy, kiedy akurat tego potrzebujemy. Służby miejskie odbierają odpady raz na jakiś czas i niekoniecznie akurat tego dnia, kiedy chcemy wynieść niepotrzebne meble. Dlatego, w sytuacjach gdy potrzebujemy się pozbyć takich odpadów i nie chcemy czekać tygodniami na wywóz odpadów, warto po prostu na własną rękę zamówić kontener na odpady wielkogabarytowe bądź skorzystać z usługi opróżniania pomieszczeń.

W pierwszym przypadku kontener jest podstawiany w wyznaczone miejsce i zabierany po jego napełnieniu lub po wyrzucenie wszystkich niepotrzebnych “gabarytów”. Druga usługa gwarantuje opróżnienie mieszkania z odpadów przez pracowników firmy. Są to rozwiązania szybkie, wygodne, skuteczne oraz możliwe do przeprowadzenia w terminie wskazanym przez klienta.