Adaptacja strychu krok po kroku

adaptacja strychu

Strych nie musi być pomieszczeniem do przechowywania niepotrzebnych rzeczy lub suszarnią na pranie. Może służyć za przestrzeń do zabawy dla dzieci, dodatkową sypialnię dla gości, pracownię lub spełniać jeszcze inne funkcje. Jak zrobić z niego poddasze użytkowe? Przeczytaj nasz poradnik o adaptacji strychu krok po kroku.

Adaptacja strychu – jak się przygotować?

Po pierwsze – terminologia. Strych jest inaczej nazywany poddaszem nieużytkowym, najczęściej służy za miejsce do przechowywania rzeczy, starych mebli i rodzinnych pamiątek. Poddasze – inaczej nazywane poddaszem mieszkalnym – to kondygnacja domu znajdująca się pomiędzy ostatnim piętrem a dachem, zaadaptowana w taki sposób, żeby można było w niej mieszkać. Szacuje się, że idealne do tego warunki to przestrzeń o wysokości minimum 200-250 centymetrów.

Przed właściwą adaptacją najważniejsza i kluczowa czynność to wielkie porządki. Sprzątanie strychów na własną rękę jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Dlaczego? Powierzchnia strychu jest bardzo duża, najczęściej dokładnie taka jak całe piętro domu. Strych znajduje się na samej górze, wyniesienie stamtąd dużych i nieporęcznych rzeczy to ciężka, fizyczna praca. Dodatkowo prace utrudniają skosy i niski sufit. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy wyspecjalizowanej w opróżnianiu strychów. Wywiezienie zalegających tam rzeczy.to pierwszy krok, który należy wykonać. Dopiero tak przygotowane pomieszczenie jest gotowe na kolejne kroki – aranżację strychu.

Zagospodarowanie strychu krok po kroku

Jak zamienić zagracony strych na poddasze użytkowe? Adaptacja strychu na pomieszczenie mieszkalne wymaga posiadania pozwolenia budowlanego od starostwa powiatowego lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Dlaczego? Strych zmienia swoją funkcję na użytkową, dlatego wymagane jest uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania. Jeżeli adaptacja ma być poważnym przedsięwzięciem i wiązać się z pracami budowlanymi, to należy również uzyskać pozwolenie na budowę lub zgodę na prace budowlane. Jeżeli w planie zagospodarowania domu strych został przewidziany na powierzchnię użytkową, to nie są wtedy wymagane zgody na zmianę sposobu jego użytkowania.

W przypadku domu zamieszkiwanego na przykład przez 2 rodziny, wymagana jest również zgoda od wszystkich mieszkańców lub wspólnoty mieszkaniowej, zarządzającej nieruchomością. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń i dopełnieniu formalności należy wykonać szereg działań, takich jak ocieplenie i izolacja dachu oraz ścian, niekiedy również wymiana ram okiennych i drzwi. Kolejne wyzwanie to wybór odpowiednich materiałów budowlanych i wyposażenia – rekomendujemy propozycje do przestrzeni ze skosami. Mogą to być na przykład okna połaciowe oraz meble uwzględniające skosy. Jeżeli pojawi się problem z dopasowaniem, to warto skorzystać z usługi robienia mebli na zamówienie.

Po wykonaniu wszystkich czynności adaptacyjnych właściciel nieruchomości jest zobowiązany zgłosić organowi podatkowemu, że poddasze zostaje włączone do powierzchni użytkowej i tym samym podlega podatkowi od nieruchomości. Należy tego dokonać do 14 dni od momentu zaadaptowania przestrzeni nieużytkowej na mieszkalną. Nowy, wyższy podatek od nieruchomości zacznie obowiązywać od kolejnego miesiąca.