10 pomysłów na wykorzystanie starych rzeczy

Huśtawka ze starej opony

Wiele domowych sprzętów, które z różnych przyczyn nie nadają się do użytku, wcale nie musi lądować na śmietniku. Przy odrobinie kreatywności możecie podarować im drugie życie, zyskując przy okazji efektowne dekoracje domu czy ogrodu lub funkcjonalne akcesoria. Prezentujemy 10 pomysłów na wykorzystanie starych rzeczy.

Jak wykorzystać stare akwarium?

Naprawa przeciekającego akwarium nie zawsze jest opłacalna, zwłaszcza kiedy zamierzacie zlikwidować akwarium lub macie inny zbiornik. Co z nim zrobić? Na pewno nie wyrzucać. Pomożecie wykorzystać je między innymi jako miniszklarnię do uprawy ziół, pomidorków, papryczek czy też innych roślin wymagających dużej wilgotności i wysokiej temperatury.

Jak wykorzystać starą ramę od obrazu?

Zdarza się, że rama od obrazu przedstawia większą wartość artystyczną niż on sam. Jeśli pozbywacie się takich dekoracji, przyjrzyjcie się ramom i oceńcie, czy ich stan oraz walory wizualne pozwalają na ponowne wykorzystanie. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki – od miniaturowej galerii rodzinnych zdjęć, przez tablicę korkową, aż po przybornik na kosmetyki.

Jak wykorzystać stary smartfon?

Stary smartfon, o ile wymieniacie go ze względu na wydajność nieprzystającą do dzisiejszych standardów, a nie uszkodzenie, również można wykorzystać na kilka sposobów. Dostępnych jest wiele – w większości darmowych – aplikacji, mogących przekształcić go w pilota do smart TV, kamerę lub elektroniczną nianię, czytnik e-booków albo emulator gier na stare konsole.

Jak wykorzystać stare lakiery do paznokci?

Lakiery nienadające się już do malowania paznokci nadal mogą zostać wykorzystane w praktyczny sposób. Za ich pomocą możecie między innymi zabezpieczyć sztuczną biżuterię przed matowieniem, nawlec nitkę przez igłę, zabezpieczyć połączenia śrubowe przed odkręcaniem lub zamaskować rysy na skórzanym obuwiu.

Jak wykorzystać starą tarkę do warzyw?

Galwanizowane tarki do warzyw po jakimś czasie tracą ochronną powłokę i rdzewieją, co wyklucza je z kulinarnych zastosowań. Nie musicie jednak się z nimi rozstawać. Stara tarka może posłużyć na przykład do zrobienia lampionu lub podręcznego wieszaka na biżuterię.

Jak wykorzystać starą pralkę?

Stara pralka przynajmniej w części może być wykorzystana do ciekawych projektów DIY. Przy odrobinie wysiłku z jej bębna wykonacie abażur do lampy, małe krzesełko, stolik, piecyk lub grill. Pozostałych elementów pozbędziecie się, zamawiając wywóz odpadów wielkogabarytowych – w Krakowie taką usługę świadczy firma MAX-GRUZ.

Jak wykorzystać stare opony?

Zużyte opony to dość kłopotliwy odpad – warto więc jakoś je zagospodarować. Możecie zrobić z nich na przykład kwietnik, huśtawkę dla dzieci (do jej wykonania równie dobrze sprawdzi się też stare krzesło) lub pufę.

Jak wykorzystać stary grill?

Przepalony grill można dokładnie oczyścić, pomalować na ciekawy kolor i użyć jako donicy na kwiaty.

Jak wykorzystać starą wannę w ogrodzie?

Stara, żeliwna wanna może przydać się przydać się w wielu projektach. Dobrze nadaje się jako baza do wykonania sporego kwietnika, ogrodowej sofy lub oczka wodnego.

Jak wykorzystać stary rower?

Jako kwietni sprawdzi się też stary rower, który możecie obwiesić donicami lub pozwolić obrosnąć roślinom pnącym – na przykład dyni. Stare koło dobrze nadaje się jako baza do zrobienia lampy sufitowej, a kierownica (zwłaszcza typu „baranek”) – jako ścienny wieszak na nowszy jednoślad.